Dôvody, prečo milovať jeseň / What to love about fall

A je to tu! Čas, ktorý mám najradšej! JESEŇ! Dokonca, stále premýšľam nad tým, či nemám jeseň radšej ako Vianoce... Asi nie, ale sú to veľkí rivali. Musím sa priznať, a nech to znie akokoľvek šialene, už polovica augusta je pre mňa obdobie, cez ktoré sa začínam pripravovať na jeseň. Na Pintereste si pozerám DIY jesenné dekorácie, na Tumblr sa inšpirujem jesennými fotkami a dni trávim prezeraním jesenných receptov. Je toho toľko veľa, čo obdivovať na jeseni! Milujem, ako sa príroda mení zo zelenej na zlatistú a listy tancujú pomedzi voňavý jesenný vánok. Preto som sa rozhodla venovať tomuto ročnému obdobiu osobitný článok, v ktorom vám uvediem zopár rád, ako si aj vy, pre ktorých je jeseň depresívne, pochmúrne obdobie, jeseň aspoň trošku spríjemníte.

And it's here! The time I love the most! AUTUMN! I'm still even thinking whether I don't love Autumn more than Christmas... Probably not, but they are big rivals. I have to admit, and it may sounds weird, but  half of August is a time for me to start preparing for the autumn. I look on Pinterest for fall decor DIY, on Tumblr for inspiring autumn photos and spend the day browsing autumn recipes. There is so much to admire in autumn! I love how nature changes from green to gold, and the leaves dance between the scented autumn breeze. That's why I decided to dedicate a special article to this season in which I would like to introduce you a few tips for whom the autumn is a depressing, gloomy season , at least a little more pleasant for the autumn.


1. Jedlo / Food


Samozrejme, že prvý dôvod musí byť predsa jedlo. Všetci milujeme jedlo! Ale to jesenné?!? Pumpkin spice everything! Musíte byť blázon, ak nemáte rád aspoň jednu vec s príchuťou tekvice. Tekvicový koláč, tekvicové latté, tekvicové lievance a OMG hokkaido!! Veď ak nemáte radi jesennú prírodu, to jedlo proste nejde nemilovať. A ak sa predsa  nájde niekto, kto tekvicu nemá rád, sú tu jablká!!! Milujem naše bio jablká zo záhradky, ktoré spolu so škoricou vykúzlia tú pravú jesennú atmosféru. Tak, čo? Ešte stále tak nenávidíte jeseň?

Of course, the first reason must be food. We all love food! But that autumn food?! Common now... pumpkin spice everything! You have to be a madman if you don't like at least one thing with a pumpkin flavor. Pumpkin pie, pumpkin latte, pumpkin pancakes and OMG hokkaido soup!! Well, if you don't like fall nature, the food is impossible not to love. And if there is after all someone who doesn't like pumpkin, there are apples!!! I love our organic apples from the garden that, along with cinnamon, make the true fall atmosphere. So what? Still hating the autumn?


2. Vôňa dažďa / Smell of the rain


Aj keď množstvo ľudí na Zemi neobľubuje dážď, musíme si priznať, že ten jesenný je celkom iný ako letný alebo jarný. Dážď na jeseň má tú príjemnú vôňu, pre ktorú mám okno otvorené, aj keď je vonku zima ako v decembri.

Even most of the people in the world don't like rain, we all have to admit, that the fall rain is completely different then the summer or spring rain. Rain in the autumn has this lovely smell, for which I always have the windows open even though it's cold outside like in December.
3. Sweater weather


Keď už spomedzi farebné stromy začína fúkať studený vetrík, zvieratká si hľadajú úkryt pred mrazom a vonku je čoraz zimšie a zimšie, je ten správny čas vytiahnuť všetky tie teplé svetre, ktoré sme si počas leta nakúpili (alebo som to len ja?). Veď vo svetri je predsa všetko lepšie, útulnejšie a TEPLEJŠIE!

When the chilly breeze starts to blow among the colorful trees, the animals are looking for shelter from frost and the outdoors is getting colder and colder, it is the right time to pull out all the warm swaeter we bought during the summer (or is it just me?). After all, in the sweater is everything better, cozier and WARMER!
4. Farby jesene / The colors of fall


No taaak. Nemôžete sa sťažovať, že na jeseň stále len prší a všetko je pochmúrne, studené a smutné. Okrem dní, kedy je počasie pod psa, a doma sa válame zababušení v deke a pijeme horúcu čokoládu, sú tu dni, kedy slnko krásne svieti a vy si môžete užiť jedinečnú jesennú prírodu. Nájdete v nej všetky teplé farby od žltej, cez oranžovú, až po sýtu červenú. V takéto dni sa najradšej chodím prechádzať do parku, buď s kamarátmi alebo s rodinou, ale na to, aby ste si vychutnali všetky tie prekrásne farby nemusíte chodiť ďaleko. Aj všade v uliciach mesta sú povysádzané krásne stromy, ktoré sú plné farieb, ktoré dodávajú mestu tú správnu jesennú atmosféru.

Commooooon! You can't always complain that in the fall is always raining and everything is gloomy, cold and sad. Besides the days when the weather is so bad you wouldn't even send a dog out and we lay about wrapped up in the blanket drinking hot chocolate, there are days when the Sun beautifully shines and you can enjoy one and only autumn nature. You'll find here all the warm colors from yellow, thru orange, to deep red. In such a days I like most to go for a walk to the park either with friends or family, but you don't have to go far for enjoying all these beautiful colors. Everywhere in the streets are lovely trees planted in which are full of colors adding the right fall time atmosphere to the city.
5. Teplé čajíky / Hot teas


Kto nemiluje horúce čaje? Po teplom lete, kedy ste na čaj ani pomyslieť nemohli (hoci sa hovorí, že v teple si organizmus osviežite práve horúcim čajom), si konečne môžete vychutnať všelijaké možné príchute čajov, ktoré vás v chladnom počasí zaručene zahrejú. Na výber je naozaj veľké množstvo, ale ja mám v toto obdobie najradšej jablkovo-škoricový.

Who doesn't love hot teas? After hot summer when you couldn't even think about tea (although it is said that the best way to refresh our organism is to drink hot tea), you can finally enjoy all the different flavours of teas which will definetely warm you up in the cold weather. There is seriously a big selection but in this season I love apple-cinnamon the most.

6. Atmosféra / The atmosphere


Keď už sme pri tých čajoch, tak mi nepovedzte, že ste nikdy nemali taký ten "cozy" deň, kedy vonku pršalo, vy ste nemuseli ísť do školy, ani do práce a len ste si vylehúvali doma vo svojom obľúbenom vyťahanom svetri pri filme s čajom v ruke (alebo horúcou čokoládou), na stole vám svietila vonná sviečka a v kľude ste oddychovali za príjemného buchotania dažďových kvapiek na oblok. Toto je pre mňa pravá jesenná atmosféra.

Once we're already talking about those teas, don't tell me you've never had such a "cozy" day when it was raining outside, you didn't have to go to school or work and you was just chilling at home in your favorite stretched sweater watching a movie with tea in your hand (or hot chocolate), a candle was burning on your table and you were relaxing by the nice beat of rain drops on your window. This is a true autumn atmosphere for me.

7. Vyrezávanie tekvíc / Carving pumpkins


Prosím povedzte mi, že to robí aspoň jeden z vás, nech sa necítim trápne... Vlastne viete čo? Nie je dôvod, aby som sa cítila trápne, pretože vyrezávanie tekvíc je jednou z aktivít, na ktorú sa ja a moje kamarátky tešíme počas jesene najviac. Vždy si kúpime jednu tekvicu, ktorú spoločne vyrežeme a nech už sa nám vydarí akokoľvek, užijeme si pritom kopu srandy a strávime spolu kvalitný čas plný smiechu.

Please, tell me it does at least one of you so I don't feel so embarrassed... Actually, do you know what? There is no reason for me to feel embarrassed because carving pumpkins is one of the activities, for which me and my friends are looking forward during the autmn the most. We always buy one pupkin which we carve and may it looks good or not, we have a lot of fun and spend together a quality time full of laugh.

8. Halloween


Hoci som už veeeľmi dlho nebola na žiadnej halloweenskej party, Halloween je deň v roku, ktorý síce netrávim tancovaním v strašidelných kostímoch, ale mám ho rada, pretože každý 31. október s kamarátmi zorganizujeme prespávačku, na ktorej pozeráme tradičné halloweenske filmy. Ale nie, horrory, to u nás nehrozí. Môj najobľúbenejší halloweensky film je Hocus Pocus. Ak máte aj vy obľúbený film, určite mi ho napíšte do komenáru. Potrebujem rady, čo si pozrieme s kamoškami tento rok!

Although it's been a loooong time since I've been on a Halloween party, Halloween is that day of the year which even I don't spend with dancing in the scary costumes, I like it because every 31th October, me and my friends organize sleepover where we watch traditional halloween movies. But not the horrors, that's not us. My favourite halloween movie is 'Hocus Pocus'. If you also have some favourite film, be sure to write it in the comments. I need some recommendations what to watch with friends this year!

9. Dekorovanie / Decorating


Síce nie všetci ľudia majú čas na vyrábanie rôznych dekorácií a nie všetkých to baví, ja osobne to zbožňujem. Každý rok prídem s niečím novým, čo vytvorím a povešiam to po celom našom byte. Určite sa preto, môžete tešiť na jesenné DIY. Už teraz mám izbu vysvietenú svetielkami a na každom rohu vonnú sviečku!

Although not everyone has time to make different decorations and not everyone enjoys it, I personally love it. Every year I come with something new that I create and hang it all over our flat. That's why, you can definitely be looking forward for some fall DIY. My room is already full of tea lights and candles on each corner.10. Jesenné prázdniny / Fall holiday


Ak vás ani jeden z uvedených dôvodov nepresvedčil o absolútnej dokonalosti jesene, tak ju musíte mať radi aspoň kvôli prázdninám. Všetci milujú prázdniny! Je to ten čas v roku, kedy sa nemusíme pripravovať do školy a konečne máme čas len na seba. No čo, nemám pravdu? Jeseň je proste najlepšia.

If any of these reasons didn't persuade you about absolute perfection of fall then you have to love it at least because of holiday. Everybody loves holiday! It's that time of the year when we don't have to prepare for school and finally have time for ourselves. So what, am I right? Fall is just the best.Ak sa vám takýto typ článku páči, určite mi napíšte do komentáru a ja budem podobné články písať častejšie. P.S. Ktoré anglické slovo pre jeseň máte radšej, "autumn" alebo "fall"?

If you enjoyed this type of article, be sure to write me in the comments and I'll write similiar articles more often. P.S. Which world do you like the most, "autumn" or "fall"?

Comments

  1. Na jeseni proste zbožňujem jej prítulnosť a pohodlie. Presne tá atmosféra, ktorá robí jeseň jedinečnú a výnimočnú :)

    www.simonazacko.blogspot.sk

    ReplyDelete

Post a Comment