Deň matiek / Mother's Day


"Mamy držia svoje deti na rukách len krátko, ale vo svojich srdciach navždy." Na svoje mamy by sme nemali nikdy zabúdať a lásku by sme im mali prejavovať každý jeden deň, presne tak ako to robia ony.
Hoci sú dni, kedy sme tvrdohlaví, nechápeme rozhodnutia našich mám a často sa proti ním búrime, napokon vždy stoja pri nás a chcú nám len to najlepšie. Pretože mama nás miluje z celého jej srdca. Podáva nám pomocnú ruku, a to nielen vtedy, keď niečo nevieme nájsť. Jej náruč je vždy otvorená a jej hrejivý úsmev stále pripravený pomôcť vtedy, keď sami ten úsmev nedokážeme nájsť. A zrovna druhá májová nedeľa bola ich dňom, na ktorý by nikto nemal zabudnúť. Som šťastná, že mám prekrásny dar mať milujúcu matku, lebo nie všetky deti majú také šťastie. Keďže si ju nesmierne vážim, pripravila som jej zopár maličkostí, ktoré sa však ani trochu nevyrovnajú tomu, čo pre mňa každý deň robí. Dúfam, že aj vy ste si spomenuli na svoju mamu a pripravili jej pekný deň. Každý deň je však vhodný na vyjadrenie vďaky za skutky, ktorými nás odmalička obklopuje!

"Mothers hold their children in their hands for a short while, but in their hearts forever." We should never forget our mothers and we should show them love every single day, just as they do. Although there are days when we are stubborn, we don't understand their decisions and we often go against them, they always standwith us and want only the best. Because mamma loves us all over her heart. She gives us a helping hand, not only when we can't find something. Her arms are always open and her warm smile is always ready to help in time when we can´t find any. And right the second Sunday of May was a day on which no one should forget. I am happy to have a beautiful gift to have a loving mother, because not all children are also so lucky, and since I appreciate her immensely, I have prepared a few little things which don't even outweigh what she does for me every day. I hope you also remembered your mother and prepared her a nice day. However, every day, is a good day for expressing our gratitude for the deeds in which she surrounds us!

Budík som si nastavila už na šiestu, aby som pekne všetko stíhala a nebudem klamať ak poviem, že mi to vôbec nevadilo. Milujem skoré rána, keď celé mesto ešte spí a ja si môžem vychutnávať príjemnú atmosféru a východ slnka. Rýchlo som si umyla zuby a tvár a pustila som sa do príprav raňajok. Rozhodla som sa spraviť medové vafle, ktoré som ešte nikdy pred tým nerobila, takže to bol trochu risk. Na moje potešenie to však dopadlo veľmi dobre a musím povedať, že chutili výborne. Veď napokon ich pochválila aj osoba, pre ktorú som ich zvlášť pripravovala, z čoho som mala nesmiernu radosť. Keď boli vafle hotové, prichystala som stôl a pripravila som aj prílohy, ako napríklad horúcu lesnú zmes alebo čokoládu. Potom som išla kúpiť tulipány, ktoré má mamina najradšej a už som len čakala kedy sa zobudí. Ako je už na maminu známe, v momente keď zbadala kuchynský stôl, sa rozplakala. Bola som na seba hrdá, ale aj šťastná z toho, že som jej urobila radosť, a že moje úsilie nebolo zbytočné.

I set the alarm at six o' clock, so I can catch up everything and I'm not lying when I say that I pretty much enjoyed it. I love an early mornings when the whole city is asleep and I can enjoy the calm atmosphere and the sunrise. I quickly washed my teeth and face and started to prepare breakfast. I decided to make honey waffles I'd never done before, so it was a bit of a risk. But to my pleasure it turned out very well and I have to say that they tasted amazing. Finally, afterwards, I was also praised by a person for whom I was specially preparing them, of which I had a big joy. When the waffles were finished, I prepared a table and some side dishes, such as a hot mix of forest fruit or chocolate. Then I went to buy tulips that my mother loved most and I just waited when she wakes up. As we already know of our mother, she was crying when she saw the kitchen table. I was proud of myself, but also happy to make her happy, and that my effort wasn't needless.


Poobede sme ešte oslávili tortou, ktorú som piekla deň predtým. Bolo za tým veľa úsilia, ale napokon sa vydarila a všetkým veľmi chutila. Myslím, že sme maminu urobili šťastnou, a dúfam, že bola aspoň tak spokojná, ako som bola aj ja. Veľmi si ju vážim, a preto som si ju chcela uctiť aj takýmto spôsobom. A ako ste oslávili Deň matiek vy?

In the afternoon, we celebrated the Mother's day with a cake which I made a day before. There was a lot of effort behind it, but afterall it turned out very well, and it tasted good. I think we made our mother happy, and I hope she was at least as happy as I was. I love her very much, and so I wanted to honour her in such a way. And how did you celebrate Mother's Day?


vafle / waffles:

 150 g masla
 3 vajcia
 270 g múky
1 ČL prášok do pečiva
1/4 l mlieka
4 PL medu
štipka soli
práškový cukor na posypanie

Maslo vymiešame do penista s vajciami, medom a soľou. Primiešame mlieko, pridáme múku a prášok do pečiva. Vafle pečieme kým nebudú do zlatista upečené. Hotovo!

150 g butter
3 eggs
270 g flour
1 tsp baking powder
1/4 l milk
4 tbsp honey
pinch of salt
powdered sugar for sprinkling

Pour butter into spume with eggs, honey and salt. Add the milk, flour and the baking powder. We bake waffles until gold. All done!

Torta / cake: 

korpus:  6 vajec
              220 g krupicového cukru
              1 vanilkový cukor
              225 g hladkej múky
              1 balíček prášku do pečiva
              štipka soli
              6 PL teplej vody

Žĺtka oddelíme od bielkov. Bielka vyšľaháme so štipkou soli na tuhý sneh. Do žĺtkov vmiešame krupicový a vanilkový cukor, dôkladne vyšľaháme do peny a za stáleho miešania postupne pridáme 6 PL vody. Pridáme múku, prášok do pečiva a premiešame. Zľahka vmiešame sneh a cesto nalejeme do vymastenej múkou vysypanej formy. Pečieme pri teplote 170 stupňov približne 30 minút.

corpus: 6 eggs
             220 g powdered sugar
             1 vanilla sugar
             225 g plain flour
             1 pack of baking powder
             pinch of salt
             6 tbsp hot water

First, remove the yolks from the white. Whip yolks with a pinch of salt into the snow. Mix the powdered and vanilla sugar into the yolks, thoroughly whisk them into the foam and gradually add 6 tbsp of water. Add the flour, baking powder and stir it. We lightly dip the snow and pour the dough into the greased, flour dumped form. Bake at 170 degrees for about 30 minutes.

plnka: 500 g jemného tvarohu
            250 g mascarpone
            1 ks Salko
             malinový džem
             maliny

Jemný tvaroh vymiešame s mascarpone a salcom. Podiel salca môžeme prispôsobiť podľa chuti.

filling: 500 g smooth cottage cheese
            250 g mascarpone
            1 condensed milk
            raspberry jam
            raspberries

Mix cottage cheese with mascarpone and salmon. We can customize the average of condensed milk according to taste.

čokoládová poleva: čokoláda
                                  smotana na šľahanie
                                  maslo

Nalámanú čokoládu zalejeme horúcou smotanou a dôkladne rozmiešame. Smotanu pprilievame podľa toho, akú hustú chceme mať polevu. Na záver pridáme zmäknuté maslo, ktore zabezpečí, že poleva bude lesklá a počas krájania sa nebude lámať. Polevu miešame, až kým sa maslo úplne nerozpustí.

chocolate glaze: chocolate
                            whipped cream
                            butter

Pour the chocolate with a hot cream and stir thoroughly. We can add the whipped cream according to how dense we want our icing. Finally, add softened butter to ensure the glaze is glossy and won't crack during slicing. Stir until the butter is completely dissolved.

torta / cake:
Vychladnutý korpus prekrojíme na tri časti. Spodnú časť korpusu potrieme malinovým džemom. Následne rozotrieme 1/2 krému a poukladáme maliny. Ako stredný korpus použijeme vrchnú časť, ktorú otočíme smerom dolu, aby sme dosiahli rovný povrch. Znova natrieme džemom, krémom a poukladáme maliny. Tortu už len potrieme čokoládovou polevou

Slice the cooled corpus into three parts. The lower part of the corpus spred with with raspberry jam. Then coat 1/2 of the cream and spread the raspberries. As the middle corpus we use the upper part, which we turn down to reach a flat surface. Again spread the  jam, cream and raspberries. Finally, just coat the cake with chocolate glaze


Comments

  1. Tak mamina musela byť veľmi šťastná. A vidím, že tu si dala polevu ganache. Mňam.

    ReplyDelete

Post a Comment